Polskie tradycje świąteczne związane ze świętem Bożego Narodzenia są nieodłączną częścią naszej tożsamości. Kultywowane przez lata i przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią ważny element naszej historii. Dzięki nim święta nabierają głębszego wymiaru, a my zachowujemy swoją odrębność jako naród.
Tradycje świąteczne Bożego Narodzenia – choinka
Ubieranie zielonego drzewka to zwyczaj, który miał swój początek u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy jako pierwsi w Europie zaczęli przystrajać choinkę. Zwyczaj ten stał się symbolem świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach drzewko przystrajane było w dzień wigilijny. Dzisiaj ubieramy je tydzień lub nawet kilka tygodni wcześniej. Ozdoby są często wykonywane własnoręcznie, zwłaszcza przez dzieci. Popularne łańcuchy z kolorowego papieru, anioły z krepiny, suszone owoce i cukierki dodają magii wigilijnemu iglakowi.
Świąteczne zwyczaje i kolacja wigilijna
Wigilijna wieczerza to wyjątkowo uroczysta chwila. Sianko umieszczone pod białym obrusem to według dawnych wierzeń symbol ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Jezus i dobra wróżba na kolejny rok. 12 potraw na stole nawiązuje do 12 apostołów spożywających wieczerzę z Jezusem. Popularne potrawy polskie to m.in. barszcz czerwony, uszka, pierogi z kapustą, zupa grzybowa, kapusta z grzybami, kompot z suszu, śledzie i karp smażony. W wielu miejscach można też skosztować kutii, ryby w galarecie, sałatki jarzynowej i grochu z kapustą. Dobór potraw na wigilijny stół uzależniony jest od regionu i preferencji kulinarnych zasiadających do kolacji gości.
Tradycje bożonarodzeniowe i dodatkowe nakrycie na stole
Na wigilijnym stole według tradycji bożonarodzeniowych nie powinno zabraknąć dodatkowego nakrycia. Jeden talerz więcej dla zabłąkanego wędrowca zaprasza do wspólnego świętowania i symbolizuje otwartość na innych.
Życzenia bożonarodzeniowe i łamanie się opłatkiem
Tradycją świąteczną kultywowaną w większości polskich domów jest łamanie się opłatkiem i składanie życzeń osobom przy stole. Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzieląc się chlebem, składali sobie życzenia. Przełamywanie się opłatkiem jest symbolem pojednania i wybaczenia.
Święta Bożego Narodzenia i kolędy
Wspólne kolędowanie z najbliższymi to tradycja świąteczna, którą pielęgnuję większość z nas. Pieśni opisujące narodziny Jezusa takie jak „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” to popularne kolędy grane w wielu miejscach na świecie.
Tradycje bożonarodzeniowe i pierwsza gwiazda na niebie
Wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która zwiastowała narodziny Jezusa to chwila, na którą czeka cała rodzina. Po jej wschodzie wiele osób zasiada do uroczystej kolacji wigilijnej.
Tradycje świąteczne i prezenty pod choinką
Jednym ze zwyczajów świątecznych są prezenty pod choinką. Podarunki pod drzewkiem w zależności od regionu przynoszone są przez Świętego Mikołaja, Gwiazdora, Śnieżynkę, Aniołka i Dzieciątko. Wieczór po kolacji wigilijnej to czas, na który najbardziej czekają dzieci, to właśnie wtedy nastaje pora na rozpakowywanie prezentów.
Pasterka przed północą
Msza Święta z uroczystości Świąt Bożego Narodzenia celebrowana w nocy z 24/25 grudnia to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych, bez której wielu Polaków nie wyobraża sobie świąt. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę zmierzających do Betlejem (miejsca narodzenia Jezusa) pasterzy. Msza ma wielowiekową tradycję i uczestniczą w niej nawet osoby, które na co dzień nie uczęszczają do kościoła.
Podyktowane tradycją i ukształtowane na przestrzeni wieków zwyczaje bożonarodzeniowe to istotny element naszej kultury. Pielęgnując je, podkreślamy naszą tożsamość kulturową i dbamy o przyszłość naszą i naszych bliskich.
Pierwsza niedziela Adwentu otworzy czas oczekiwania.
Inne kraje mogą nam pozazdrościć. Polska tradycją bożonarodzeniowa jest piękna i z dumą opowiadam o niej innym narodowościom.